Varixy dolných končatín sa objavujú u tretiny až polovice obyvateľstva vyspelých krajín, pričom výskyt u žien je vyšší než u mužov. Avšak mnoho pacientov nevie, že ochorenie kŕčových žíl má. Preto je jedným zo základných prostriedkov informovať obyvateľstvo o rizikových faktoroch a príznakoch kŕčových žíl.
Závažnosť ochorenia kŕčových žíl
V prvotných fázach nie je chronické žilové ochorenie život ohrozujúce. Avšak následné rozrastanie môže výrazne skomplikovať život a vyvolať ďaleko väčšie komplikácie, ako sú opuchy dolných končatín, vredy predkolenia či hĺbková žilová trombóza, ktorá môže úzko súvisieť aj s pľúcnou embóliou. Preto je možné považovať ochorenie kŕčových žíl pri neliečení za veľmi závažné. I keď mnoho ľudí sa domnieva, že ide skôr o estetický problém.
Uznávané rizikové faktory kŕčových žíl
Vo všeobecnosti sa za rizikové faktory kŕčových žíl považuje:
- vek,
- obezita,
- ženské pohlavie,
- práca v stoji,
- sedavý spôsob života,
- gravidita u žien,
- fajčenie,
- dedičnosť,
- užívanie hormonálnych tabliet,
- nosenie sťahujúceho oblečenia (napríklad korzetov),
- nosenie nevyhovujúcej obuvi (predovšetkým na opätkoch),
- chôdza po mestskej dlažbe,
- nedostatok vlákniny v potrave.
Zväčša však spojenie niekoľkých faktorov podmieňuje vznik kŕčových žíl. Preto sa častejšie varixy objavujú u starších a obéznejších žien, ktoré pracujú v stoji a majú za sebou už pár pôrodov, než u mladých žien. Preto čím skôr začnete s prevenciou týchto rizikových faktorov, tým skôr je možné predísť samotnému vzniku kŕčových žíl. Ako však spozorovať, že ide práve o toto ochorenie?
Príznaky kŕčových žíl
Venózna nedostatočnosť spôsobujúca kŕčové žily sa prejavuje predovšetkým týmito príznakmi. Pacienti v prvotnom štádiu môžu pociťovať bolesť alebo svrbenie v dolných končatinách, únavu, pálenie a pocit nepokojných nôh. Ďalšími veľmi častými príznakmi sú opuch dolných končatín a členkov, zhrubnutá koža so zmenou farby, svalové kŕče predovšetkým v oblasti dolných končatín, kožné vyrážky pripomínajúce ekzém a napokon aj nehojace sa vredy predkolenia.
Nedovoľte, aby sa z nenápadných symptómov stalo závažné ochorenie. Vyplňte jednoduchý formulár a dohodnite si konzultáciu v špecializovanej klinike Blumental Clinic.
Ako ovplyvniť vznik kŕčových žíl?
Okrem udržania si optimálnej váhy môžete pomôcť svojim žilám aj v práci, a to nenáročným cvičením, ktoré má na pohyblivosť a prúdenie krvi v žilách veľký vplyv. Najmä, ak vykonávate prácu, pri ktorej dlhodobo stojíte alebo sedíte. Preto môžete počas práce vyskúšať tieto tipy:
- ak v práci dlhodobo sedíte, skúste si nohy podoprieť opierkou na nohy alebo malou stoličkou;
- ak v práci dlhodobo stojíte, skúste sa zdvíhať na špičky a päty a tým precvičiť lýtka. Prípadne urobte niekoľko drepov vždy, keď môžete;
- zmeňte svoju polohu pri práci tak často, ako môžete;
- minimálne každú pol hodinu sa na pár minút prejdite;
- noste vhodnú obuv s odpruženými vložkami alebo ponožkami;
- noste pohodlné oblečenie voľného strihu, aby ste zabránili obmedzeniu krvného obehu;
- na opuchnuté nohy si prikladajte ľad.
Zlepšením prietoku krvi môžete znížiť riziko vzniku kŕčových žíl. Preto sa snažte si tieto cvičenia a celkovo zdravý životný štýl osvojiť. Okrem pravidelného cvičenia vám môže pomôcť aj konzumácia zdravej stravy a vylúčenie soli z jedál. Takýmto spôsobom je možné znížiť hladinu vysokého krvného tlaku a telesnej hmotnosti, ktorá vytvára tlak na žily a podporuje vznik varixov.
O ďalších spôsoboch liečby nás neváhajte kontaktovať do Blumental Clinic, kde sa o zdravie vašich nôh postarajú špecialisti.